Tag Archives: strava

Buďte fit pomocou delenej stravy

 

 

Delená strava je veľmi obľúbenou formou konzumácie potravín, ktorá pomáha nielen zlepšiť zdravie a funkčnosť celého organizmu, ale účinne bojuje aj s nadbytočnými kilogramami. Delená strava nie je diéta ako by si laik myslel. Ide o spôsob stravovania, vďaka ktorému prinesiete svojmu telu množstvo benefitov. Nápaditosti sa medze nekladú, vítané sú rôzne kombinácie potravín a produktov, pri tomto kombinovaní však musia byť dodržané určité zásady. Ak sa rozhodnete dodržiavať delené stravovanie, môžete svojmu telu pomôcť vyplavením škodlivých látok, zlepšením metabolizmu, posilnením imunity či odstránením určitých ochorení.

Paleo stravovanie

 

Trendy v súčasnom stravovaní sú rozmanité. Jednou z čoraz viac uplatňovaných metód, ktoré upravujú nielen stravovacie návyky vo všeobecnosti a celkový spôsob života, ale pomáhajú aj pri redukcií hmotnosti, je paleo diéta alebo paleo stravovanie. Niektorí považujú túto diétu za trochu kontroverznú, keďže sú pri nej povolené aj potraviny, ktoré sa pri iných diétach striktne zakazujú, napríklad slanina či volské oká. Každá forma stravovania má svoje pozitíva aj negatíva.

Zdravá strava nemusí byť finančne náročná

 

Problém financovania zdravšieho životného štýlu je pre mnohých ľudí jedným z negatív, prečo radšej ostanú pri starom jedálničku. Aj keď vedia, že by im zmena stravovania prospela fyzicky aj psychicky, predsudok o drahých potravinách ich od nákupu odradí. Ide však skôr o výhovorku, vďaka ktorej sa ľudia „nemusia“ racionálnejšie stravovať. Je pre nich pohodlnejšie nakúpiť si napríklad polotovary, ktoré si stačí zohriať (v tomto prípade sa jedná skôr o lenivosť ako finančný problém) alebo pravidelne navštevovať reštaurácie, v ktorých je výber jedál naozaj pestrý. Doba pokročila a ľudia sa vonkoncom nemôžu sťažovať na nedostatok jedla. Aj v prípade zdravších potravín sa už na pultoch obchodov nachádza širší sortiment. Konkurencia s rastúcim trendom racionálneho životného štýlu rastie a je už len na samotnom človeku, ako sa zaujíma o konzumované jedlo a čo uprednostní.

Žiť zdravo znamená žiť racionálne

 

A teda s rozumom. Aj keď sa pomerne často hovorí o zdravom životnom štýle, zdravom stravovaní či zdravom jedálničku, nie každý si vie presne predstaviť, čo sa pod pojmom „zdravý“ myslí. Čo môže jeden človek považovať za zdravé a tomuto životu vyhovujúce, podľa ďalšieho ide práve naopak o nevhodnú potravinu či činnosť, ktorá je so zdravým životným štýlom nezlučiteľná. Ako teda žiť tak, aby nám naše telo bolo vďačné a netrápili nás rôzne ochorenia, za ktorých vznikom a rozvojom stojí práve zlý životný štýl?

1 2 3 »