Tag Archives: vitamíny

Vitamíny (nielen) v chrípkovom období – II. časť

 

 

Vitamín D

Vitamín D je veľmi dôležitý pri vstrebávaní vápnika, ktorý je potrebný pre zdravý vývoj kostí a zubov. Okrem toho pomáha udržiavať v krvi jeho požadované množstvo a tiež dostatok fosforu. Vďaka vitamínu D sa posilňuje imunitný systém, funguje ako prevencia pred vznikom rakoviny či kardiovaskulárnych ochorení, reguluje krvný tlak, pomáha peknému opáleniu a v tehotenstve zabezpečuje správny vývoj plodu. Jeho nedostatok môže spôsobiť osteoporózu, únavu a malátnosť, depresie a rozvoj vážnejších ochorení. Najlepšími zdrojmi vitamínu D sú mliečne výrobky (maslo, syr, smotana, mlieko), rybách, vajíčkach, kokosovom oleji či kvasniciach. Tak ako si treba dávať pozor na nedostatok vitamínu D, treba si dať pozor aj na predávkovanie.

Vitamíny – I. časť

 

Vitamíny (nielen) v chrípkovom období – I. časť

Vitamíny tvoria spolu s bielkovinami, sacharidmi a tukmi základnú zložku potravy. Ide o látky, ktoré sú nevyhnutné pre život, správne fungovanie ľudského organizmu a zdravie. Telo bez nich jednoducho nedokáže fungovať, no samo si ich nevie vytvoriť a preto je veľmi dôležitých ich príjem z potravy. Mnoho ľudí si uvedomí potrebu príjmu vitamínov len počas obdobia šírenia rôznych vírusov a ochorení. Pravdou však je, že dostatočný príjem vitamínov by mal byť samozrejmosťou neustále a počas chrípkového obdobia by sa mal príjem ešte zvýšiť.

Aloe vera – všestranný pomocník

 

Ide o sukulentnú rastlinu, ktorý sa vyskytuje v trópoch a subtrópoch. Jej liečivé účinky poznali ľudia už pre mnohými rokmi a postupne sa produkty z nej rozšírili do takmer celého sveta. „Rastlina nesmrteľnosti“ má široké využitie, a to nielen v kozmetickom priemysle, ale aj v  potravinárstve, medicíne či liečiteľstve. Pre mnohých ľudí je nenahraditeľnou zložkou v rámci zdravej výživy či redukčných diétach. Na jej prehnanú konzumáciu si však treba dávať pozor a konzumovať len stanovené doporučené dávky. Nadmerné užívanie môže mať kvôli niektorých látkam, ktoré obsahuje, toxické účinky na ľudské zdravie. Tehotné či kojace ženy by aloe veru užívať nemali a ľudia s vážnejšími ochoreniami by sa mali ohľadom jej užívania poradiť s lekárom.