Tag Archives: zdravie

Zdravá polievka

 

Na zníženie hmotnosti existuje množstvo spôsobov, pričom každý chudnúci človek považuje práve svoj spôsob za ten najlepší. Niekto preferuje drastické diéty, počas ktorých pije napríklad len vodu a konzumuje surovú zeleninu, ďalší dodržiava Dukanovu diétu, iné diéty vylučujú akékoľvek tuky a sacharidy zo stravy, tí športovo zdatnejší uprednostnia pred obmedzovaním sa v strave radšej aktívnejší pohyb. Naozaj pestrá paleta na výber. Vedeli ste o tom, že pár kíl vám pomôžu zhodiť aj polievky? Nečakajte žiadne extra zázraky, ale každý gram smerom predsa privítate, či nie? Ak ku konzumácií pridáte aj viac pohybu a celkovej zdravšej životosprávy, ručička na váhe pôjde určite tým správnym želaným smerom.

Bojovník proti zdraviu – rafinovaný cukor

 

Je takmer všade. Skoro v každej potravine. Chlieb, pečivo, kečup, horčica, konzervy, dokonca aj niektoré pivá. Ovocné jogurty, sladené vody či čokolády a cukrovinky rôznych druhov ani netreba spomínať, bez cukru by neboli tým, čím sú. Dal by sa vytvoriť veľmi dlhý zoznam produktov, ktoré obsahujú cukor. V zložení niektorých z nich by ste ho zrejme ani nečakali a predsa je tam. Ak sa snažíte schudnúť, prvé čo by ste mali urobiť (okrem pravidelného pohybu) je začať sledovať etikety výrobkov a redukovať tie, ktoré vám tajne do tela prinášajú podporovateľa obezity. V prípade, že netrpíte nadváhou, ale rôznymi inými zdravotnými problémami, skúste na pár týždňov vyradiť cukor z jedálnička a je veľmi pravdepodobné, že spozorujete zmeny k lepšiemu. Ak sa nedokážete bieleho cukru za žiadnych okolností vzdať, aspoň jeho konzumáciu obmedzte. Namiesto 2 lyžičiek cukru si dajte do kávy med, sladený čaj vymeňte za nesladený alebo obyčajnú vodu, vyhýbajte sa šťavám a džúsom s pridaným cukrom, namiesto kupovaných sladkostí si skúste doma upiecť zdravý koláč bez cukru. Všetko je len o zvyku.

Zloženie potraviny

 

Pri dodržiavaní správneho jedálnička by ste v prvom rade mali vedieť, z čoho sú potraviny vlastne zložené a k čomu nám vlastne „stavebné“ látky obsiahnuté v strave, ktorú denne prijímame.  Základným látkami potravní sú bielkoviny, sacharidy a tuky. Okrem nich tam však nájdeme aj iné látky, ktoré sú pre nás dôležité.

Zdravý životný štýl

 

Nie je žiadne tajomstvo, že ľudia, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl žijú dlhšie ako tí čo žijú nezdravo. To však nie je jediná pozitívna funkcia zdravého prístupu k životu. Pokiaľ žijete zdravo, je malá šanca, že budete trpieť chorobami, nadváhou, či zlou kondíciou. Ako žiť tak, aby sme boli naozaj zdravý?

1 2 »