Obezita

Obezita je odborne chápaná ako nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku. Jej vznik môže vyvolať niekoľko príčin, či už dedičných alebo spôsob života, ktorý človek praktizuje. Dochádza k nej pokiaľ je energetický príjem z potravy väčší ako samotný výdaj, čo má za následok postupne ukladanie potravy vo forme tuku.

Obezita je vo svete čoraz častejším „fenoménom“, ktorý má za následok mnohé zdravotné problémy, či dokonca smrť. Svetová zdravotnícka organizácia samotnú obezitu definuje podľa známeho indexu telesnej hmotnosti (BMI). Pre všetky rasy sa hranica obezita v BMI líši, no väčšinou to je hodnota vyššia ako 25 až 30. Momentálne túto hodnotu len na Slovensku presahuje okolo 500 000 ľudí, čo je takmer 10% obyvateľstva krajiny. Fakt, že obezita nie je nič príjemne, či už po fyzickej alebo psychickej stránke je asi každému jasné, kto týmto ochorením trpí. Aj, keď sa mnohým môže zdať, že pojem ochorenie k nadváhe nepatrí, mýlia sa. Samotná obezita spôsobuje mnohé zdravotné problémy, či už psychické alebo aj fyzické, ktoré v určitých prípadoch končia až predčasnou smrťou.


Samotný vznik obezity sa nedá u každého človeka jednoducho definovať. U niekoho môže ísť z veľkej časti o dedičnú pre dispozíciu, či dokonca ochorenie metabolizmu u iného to je zasa len nezdravý štýl, ktorému sa dá pomerne jednoducho vyvarovať. Práve druhá možnosť je na liečbu jednoduchšia, na koľko ju vyrieši často krát len zmena stravy a ideálnejšie ešte pravidelný pohyb, ktorý rapídne znižuje riziko ukladania energie z potravy v podobe tuku. Liečba obezita nie je ľahká, no pokiaľ pacient dodržuje všetky pravidlá, diéty a pravidelný pohyb je veľká pravdepodobnosť s týmto problémom raz  a navždy skoncovať. V prípade, ak človek trpí určitým ochorením, ktoré výrazne napomáha ukladaniu potravy v podobe tuku je liečba obezita o čosi náročnejšia, no taktiež liečiteľná. V určitých prípadoch je možné užívať po konzultácií s lekárom lieky, tzv. farmakoterapia, či prípadne rôzne doplnky stravy, ktoré pomáhajú spakovať potravu, vďaka čomu dochádza aj k lepšiemu úbytku na váhe. Samozrejme aj v tomto prípade je potrebné zmeniť životný štýl, to je stravovať sa zdravo (špeciálne diéty) a pravidelne športovať.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár