Zdravý životný štýl

 

Nie je žiadne tajomstvo, že ľudia, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl žijú dlhšie ako tí čo žijú nezdravo. To však nie je jediná pozitívna funkcia zdravého prístupu k životu. Pokiaľ žijete zdravo, je malá šanca, že budete trpieť chorobami, nadváhou, či zlou kondíciou. Ako žiť tak, aby sme boli naozaj zdravý?

Jedzte zdravo

Ste to čo jete a v tomto prípade táto stará, známa fráza platí dvojnásobne. Nečakajte, že pokiaľ budete pravidelne navštevovať rýchle občerstvenia, jedávať vyprážané, tučné jedlá, či „holdovať“ sladkým pochutinám, že budete zdravý. Práve z toho dôvodu jedzte pravidelne, to znamená nevynechávajte ani jedno hlavné jedlo, predovšetkým raňajky. Naopak, ideálne je ešte doplniť tri hlavné jedlá o olovrant a desiatu, či prípadne o ďalšiu večeru. Pokiaľ budete jesť pravidelne, nie do „prepchatia sa“ váš organizmus Vám zato poďakuje.

Dodržujte pitný režim

Ak si myslíte, že menšie množstvo ako je denná odporúčaná dávka je pre Vás vhodná ste na omyle. Voda je základ, na koľko samotné telo je takmer z dvoch tretín zložené z vody. Preto je vhodné piť viac ako je DOD vody, keďže pre telo je vždy lepší nadbytok vody, ktorý dokáže vylúčiť močom ako nedostatok, ktorý ohrozuje určité funkcie organizmu. Na viac nedostatok vody pôsobí zle aj na psychiku, takže ak ste často nervózny určite dávajte pozor na pravidelný pitný režim, u športovcov to platí dvojnásobne, pretože pri športe telo vylúči niekoľko decilitrov až litrov potu.

Odpočívajte

Pravidelné spánok je veľmi dôležitý, či už pre fyzickú kondíciu tela, ale aj psychický stav človeka. Ideálna dĺžka spánku je minimálne 7-8 hodín, niektorým však ani táto doba nestačí. Okrem toho je vhodné si sem tam dopriať relax v podobe poobedňajšieho spánku, či „nič nerobenia“.

Nepite a nefajčite

Fajčenie a alkohol sú predchodcami mnohých zdravotných problémov, či dokonca v horšom prípade až smrti človeka, ktorý ich aktívne požíva. Ak teda chcete žiť zdravo vyhýbajte sa im čo najviac, prípadne úplne. Taktiež sa vyhýbajte aj drogám, ktoré sú veľmi nebezpečné a hlavne návykové.

Okrem spomínaných vecí by ste mali žiť, čo najšťastnejšie, pod čím myslíme žiť život, ktorý Vás baví. Nie je nič nové, že psychický stav človeka sa prejavuje aj do fyzického stavu organizmu a preto by ste sa mali pohybovať medzi ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre.

 

Pridaj komentár