Diéta

 

Pojem diéta je takmer všetkým ľudom dobre známy. Väčšina z nás si pod slovom diéta predstavuje vytúžené zníženie váhy, ku ktorému nám pomôže správna redukčná diéta. Diéta sa však v praxi využíva okrem regulácie váhy aj k jej zachovaniu, či dokonca zvýšeniu.

Samotná diéta je často využívaná v kombinácií s fyzickým cvičením, najčastejšie u ľuďoch, ktorí sa snažia schudnúť, či už výrazne (obezita) alebo miernejšie. Určitá skupina ľudí (predovšetkým športovci) však dodržiavajú diétu na úplne opačný účel a teda priberanie na váhe, konkrétne z dôvodu naberania svalovej hmoty ktorá im výrazne pomáha k lepším výsledkom vo svojom obore. Väčšinu ľudí však zaujíma prvý prípad a teda diéty navrhnuté na redukciu váhy.

Aké poznáme diéty na chudnutie?

Vo svete poznáme niekoľko známych a overených diét. Takmer všetky sú postavené na podobnom princípe a teda správnom dodržiavaní jedálnička. Prvá známa diéta vo svete bola tzv. Banting, pomenovaná podľa Wiliama Bantinga ešte v roku 1863.

Nízkotučné diéty – Tento typ diéty je u väčšiny ľudí najčastejšie využívaný, čo však nie je vždy ideálna „cesta“, keďže nie všetky tuky v strave sú na škodu. Princíp je jednoduchý a teda plánované zníženie tuku v strave.

Nízko sacharidová diéta   Nízko sacharidové diéty ako napr. tzv. Atkinsonova diéta, ktorej účelom je upraviť stravu na vyšší obsah bielkovín a tukov (zdravých). Tento typ diéty však niekedy spôsobuje ketózu.

Nízko kalorická diéta Hlavným účelomnízko sacharidovej diéty je zníženie príjmu určitého množstva kalórií za deň (cca o 1000 kalórii menej za deň), čím môže dôjsť počas týždňa k úbytku váhy o približne 1 kg ( pri správnom dodržiavaní).

Okrem toho sú vo svete hojne používané aj tzv. veľmi nízko kalorické diéty, ktoré sú na rozdiel od nízko kalorických diét podstatne drastickejšie. Konkrétne ich cieľom je čo najviac znížiť denný príjem kalórií (od 400 do 1000 kalórií denne), čím dochádza k dramatickému zníženiu váhy (cca 2-3 kg za týždeň). Táto diéta je však pre organizmus veľmi náročná, preto je odporúčané daného pacienta sledovať lekárom, aby sa zabránilo prípadným komplikáciám, ktoré tento typ diéty môže so sebou priniesť. Mimo spomínaných typov diét je vo  svete čoraz populárnejšia tzv. detoxikačná diéta, ktorej výsledky sa však v mnohých prípadoch líšia. Pomerne veľkou nevýhodou všetkých diét na úbytok váhy je aj skutočnosť, že pri nich dochádza aj k výraznejšiemu úbytku svalovej hmoty.

Pridaj komentár