Huba plná života – hliva ustricová

 

Dubáky, kuriatka, šampióny a mnohé ďalšie hríby či huby sú konzumentom dobre známe a počas hubárskej sezóny aj ľahko dostupné. Stále viac pozornosti si však získava aj hliva ustricová, ktorá má široké využitie nielen v kuchyni. Jej konzumácia má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie, vyrábajú sa z nej dokonca vitamínové doplnky podporujúce imunitu.

Kde rastie hliva ustricová

Hlivu ustricovú môžete nájsť na kmeňoch či pňoch listnatých, zriedkavejšie aj ihličnatých stromov. Obľubuje vlhkejšie prostredie, vyskytuje sa preto v blízkosti riek či potôčikov. V lese ju nájdete počas neskorej jesene, v zime a na jar. Najčastejšie začína rásť v októbri a posledné trsy sa objavujú v apríli. Trsy hlív majú vejárovitý tvar a šedé až tmavo šedé sfarbenie. Na pultoch obchodov sa objavuje celoročne, keďže existujú nadšenci, ktorí hlivu ustricovú pestujú počas všetkých ročných období. Ak vám nechýba odhodlanie a máte na záhrade nepotrebný kmeň stromu, hlivu si pokojne môžete dopestovať aj doma.

Ako ju využiť v kuchyni

Z hlivy ustricovej sa dá pripraviť množstvo chutných jedál. Na raňajky môže byť nakrájaná hliva súčasťou praženice, obed z hlivy pripravíte v podobe hlivovej polievky, gulášu, hlivového paprikášu alebo ako súčasť omáčok, na večeru poteší ľahké hlivové rizoto. Hliva ustricová je vhodná na zaváranie, pomletím a vysušením hlúbov zase získate prášok na dochucovanie jedál.

Čo obsahuje hliva ustricová

Hliva ustricová je plná vitamínov (B, C, D, E, K, P), minerálov (železo, chróm, selén, fosfor, zinok, meď, draslík), bielkovín, vlákniny, nenasýtených mastných kyselín a aminokyselín. Z čerstvej hlivy ustricovej sa extrahuje aj beta glucan. Počuli ste už o ňom? Nachádza sa vo výživových doplnkoch určených pre dlhodobejšie užívanie buď samostatne alebo v kombinácií s inými zdraviu prospešnými látkami (kyselina listová, vitamín D a iné). Beta glucan predstavuje zložený cukor (polysacharid), ktorý je jedným zo stavebných prvkov hlivy ustricovej. Ako sme už spomínali, hliva rastie na dreve prípadne slame. Tieto materiály obsahujú látky, ktoré sú tiež polysacharidmi a hliva ich využíva pri svojom raste. Vďaka vitamínovým doplnkom sa beta glucan dostáva do tela cez tenké črevo, lymfatický systém až do krvi. Dokáže vplývať na imunitné bunky, ktoré bojujú s určitým ochorením (baktériami, plesňami) a zlepšiť tak obranyschopnosť organizmus.

Ako pomáha

Okrem beta glucanu obsahuje hliva aj iné látky, ktoré majú protirakovinové účinky. Je teda vhodnou prevenciou pred vznikom ochorení, no pomáha aj v boji s už rozvinutou chorobou a zmierňuje vedľajšie účinky liečby. Hliva ďalej upravuje priechodnosť a správne fungovanie čriev, upravuje hladinu krvného cukru, cholesterolu a hladinu krvného cukru. Už spomínané posilnenie imunity či ochrana proti starnutiu sú veľkými bonusmi pri konzumácií hlivy navyše.

 

 
Komentáre

Totálny súhlas s autorom článku! My doma nedáme na hlivu dopustiť, v kuchyni sa z nej fakt dajú robiť divy. A tie vitamíny, minerály – ďakujem, že ste to tak podrobne popísali. Najradšej si ich zbierame sami, no v poslednej dobe máme dosť práce a nedarí sa, tak siahneme po takej škatuľke, že Beta glucan 120. Ja nie som zástanca výživových doplnkov, myslím, že všetko čerstvé má najväčšiu silu, ale keď už ozaj nemáte šancu zjesť čerstvú hlivu, tak tieto kapsule obsahujú všetko, čo tá čerstvá (niekedy nedosiahnuteľná) hliva. 🙂

Pridaj komentár