Jarná očista organizmu

Základné hygienické návyky má každý z nás osvojené už od detstva. Umývanie rúk, zubov, sprchovanie či kúpanie sú súčasťou nášho každodenného života. Ale čo naše vnútro? Nepotrebujú aj vnútorné orgány pomoc pri čistení?

Rady a tipy na jarnú detoxikáciu. Moderné a rýchle riešenia inšpirujte sa a čítajte viac.

Prirodzené filtre

Dôležitými orgánmi, ktoré zabezpečujú čistenie nášho tela zvnútra, sú obličky a pečeň. Konzumáciou potravy prijímame do tela množstvo živín, ktoré sú dôležité pre naše bezproblémové fungovanie. Vitamíny, minerály, stopové prvky… Sú pre nás prospešné, no okrem nich sa v tele hromadia aj odpadové látky, ktoré je potrebné vylúčiť. Obličky sú zodpovedné za vylučovanie močoviny a kreatinínu, regulujú množstvo vody v našom tele, produkujú a vylučujú hormóny a plnia iné dôležité funkcie pre správne fungovanie tela ako celku. Pečeň zase spracováva látky obsiahnuté v krvi – prejde ňou všetko, čo prijímame z vonkajšieho prostredia, niektoré látky prechádzajú cez ňu ďalej do tela, iné sa ukladajú do zásoby, ďalšie sú určené na vylúčenie. Pečeň je nezastupiteľný orgán, ktorý je zodpovedný za množstvo procesov.

Existujú však situácie, pri ktorých sa v tele začnú hromadiť nadbytočné odpadové látky aj napriek neustálej činnosti týchto orgánov. Organizmus sa snaží bojovať so všetkými neprirodzenými látkami, ktoré prijímame z potravy či ovzdušia, ale príde moment, kedy takpovediac „prestane stíhať“. Ak si signály tela nevšímame, prichádzajú rôzne zdravotné problémy, únava, obezita či potravinové alergie.

Jar je vhodným obdobím pre uskutočnenie pomoci našim orgánom. V súčasnosti existujú rôzne možnosti očisty, od radikálneho niekoľkodňového takmer nič nejedenia až po celkovú zmenu jedálnička pridaním zdravých potravín.


Šetrná detoxikácia

Ide o vylúčenie potravín, ktoré sú ťažšie stráviteľné alebo ich konzumujeme vo zvýšenej miere. Očista by mala trvať minimálne 10 dní, vylúčiť je potrebné lepok (múčne jedlá), cukor, mäso a mliečne výrobky ako aj vyprážané jedlá. Dôležité je konzumovať každý deň dostatočné množstvo vlákniny (min. 5 kusov ovocia alebo zeleniny), piť dostatočné množstvo tekutín (najlepšie čistej vody, minerálky) – 2,5 – 3 litre a venovať sa aktívnemu pohybu aspoň 30 minút denne. Za vhodné potraviny sa odporúčajú napríklad ovsené vločky, celozrnné pečivo a celozrnné cestoviny, červená šošovica, žltý hrach, pohánka a mnohé iné.

Detoxikácia prírodnými šťavami

Táto očista môže trvať od 24 hodín až do 7-mich dní. Šťavy musia byť naozaj prírodné – ovocné alebo zeleninové bez rôznych prímesí a chemických látok. V dnešnej dobe nie je problém objednať si 100%-né prírodné šťavy zo špecializovaných obchodov. Vždy je potrebné sa informovať ohľadom zloženia produktov a uistiť sa, že nejde o koncentráty plné cukru či „ochutenú vodu“.  K detoxikácií patrí aj dostatočný pitný režim a nenáročný pohyb, po očiste sa prechádza na tuhú stravu opatrne – začínať treba ľahšími potravinami a postupne pridávať ťažšie stráviteľné jedlá.

Šankprakšalána

Ide o očistu tela pomocou kombinácie pitia slanej vody, ktorá prechádza tráviacim traktom a jógovými cvičeniami podporujúcimi odvádzanie nežiaducich látok z tela. Cviky majú napomôcť očistiť telo od toxínov, škodlivín a iných odpadových látok. Deň pred touto očistou je vhodné konzumovať ľahšie jedlá, vyhnúť sa mäsu a mliečnym výrobkom. Najvhodnejší čas pre zahájenie očisty je ráno – nalačno, pričom trvá približne 2 hodiny.  Potrebné je pripraviť si 1,5 – 2litre slabo osolenej vody (1 zarovnaná polievková lyžica) a tiež deň vopred mierne rozvarenú ryžu, ktorá bude slúžiť ako potravina celý nasledujúci deň po očiste. Na lačný žalúdok sa vypije prvý pohár osolenej vody a po ňom sa cvičia 4 jógové cviky 4krát na každú stranu. Po cviční nasleduje opäť vypitie pohára vody a opäť cviky. Cyklus sa zopakuje približne 4-5krát, kedy by sa mala po prvýkrát objaviť potreba vyprázdnenia. Po vyprázdnení sa v cykle pokračuje – až kým stolica nemá podobu čírej vody.  Po cvičení je potrebné si 30 minút oddýchnuť a potom skonzumovať malú misku ryže ochutenú maslom. Počas dňa sa konzumuje len ryža, prípadne ovsené vločky alebo netučné ľahké varené jedlá.

Každá forma detoxikácie môže byť pre ľudské telo istým spôsobom záťažou, najmä ak trpí rôznymi zažívacími ťažkosťami, preto sa o jej vhodnosti poraďte so svojim lekárom.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár