Jojo efekt

 

Jojo efekt alebo opätovné pribratie hmotnosti po chudnutí je veľkým strašiakom všetkých ľudí, ktorí sa rozhodli chudnúť. Na viac o jojo efekte je známe, že opätovné naberanie váhy je väčšinou väčšie ako to čo človek schudol. Ako sa tomuto nepríjemnému strašiaku ľudí, ktorí chudnú vyhnúť?

Jojo efekt vzniká, ak človek chudne naraz veľké množstvo kilogramov. Najčastejšie k nemu dochádza, ak ľudia, ktorí schudli nedodržiavajú zdravé stravovacie návyky naďalej, ba skôr naopak ich kvalita stravy sa vrátili do času, keď priberali. A toto sa práve nášmu telu nepáči, na koľko každý organizmus v prírode si dokáže robiť zásoby na horšie časy. A práve z tohto dôvodu naše telo považuje diétu za obdobu horších časov, ktoré však v prípade ukončenia diéty telo začne vnímať odlišne ako predtým. Práve z takejto „traumy“ si telo začne robiť ďalšie zásoby na horšie časy, čo má za následok práve opätovné naberanie na váhe. Dá sa mu vyvarovať? Áno dá, len je potrebné dodržiavať určite pravidlá, na ktoré si telo potupne zvykne.


Ideálnym riešením ako sa vyhnúť jojo efektu je chudnúť pomaly a teda niekoľko kíl za mesiac, avšak u obéznejších toto pravidlo neplatí na koľko čím je človek objemnejší tým je telo schopné redukovať váhu rýchlejšie. Vhodné je teda zmeniť životný štýl, konkrétne zmeniť stravovacie návyky. Je jasné, že z klobásy, či slaniny človek neschudne, práve naopak. Preto je vhodné sa držať určitých diét, ktorých je dnes nespočetné množstvo, prípadne je múdre si vytvoriť vlastný jedálniček inšpirovaný práve niektorými z diét. Samozrejmosťou je vyhodiť z jedálnička všetky tučné, sladké a nezdravé jedlá. Jojo efektu sa dá zabrániť aj tak, že pomôžete naštartovať svoj metabolizmus a to sa dá napríklad častým a pravidelným jedením v malých dávkach. Dobré je k tomu zaradiť aj pravidelný pohyb, ktorý výrazne urýchli spaľovanie tukov a k tomu posilní aj svalovú hmotu, ktorá je pre stavbu človeka veľmi dôležitá, na koľko pri chudnutí dochádza k redukcií aj práve spomínanej svalovej hmoty. Pokiaľ sa budete držať „zdravých“ diét a zdravého životné štýlu počas chudnutia a po chudnutí, jojo efekt Vám určite nehrozí.

Pridaj komentár