Keď bylinky pomáhajú

Dodržiavanie zdravého životného štýlu je sprevádzané aj úpravami jedálnička. Množstvo ľudí sa prinavracia k prírode a snaží sa z jej darov vyťažiť maximum pre svoje zdravie. V jarných a letných mesiacoch sa ľudia vyberajú na lúku, aby si odniesli domov výslužku v podobe čerstvo natrhaných lúčnych bylín, ktoré doma ďalej sušia (prípadne inak upravujú) a neskôr využívajú ich liečivé účinky. Stávajú sa súčasťou pokrmov, vyrábajú z nich sirupy či šťavy, pridávajú ich do iných doma vyrobených produktov. Ďalšie skupiny zdravo žijúcich sa rozhodli vytvoriť si bylinkové záhradky priamo doma na záhrade – pestujú si bylinky, ktoré chránia pred rôznymi vonkajšími nežiaducimi vplyvmi, nepoužívajú chemické postreky či iné umelé látky a tak vedia, že sú ich bylinky naozaj bio.Pre niekoho burina, pre iných zázrak – mäta prieporná

Mäta prieporná je účinným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach – uvoľňuje svaly tráviaceho traktu, odstraňuje plynatosť, pomáha pri trávení ako aj pri odstraňovaní žlčových kameňov, upokojuje boľavý žalúdok. Okrem toho chráni chrup pred zubným kazom a pomáha aj pri zmierňovaní príznakov alergickej nádchy. Mätu si môžete pridať do osviežujúcich  letných nápojov, zalievať si ju horúcou vodou a piť v podobe čaju (nielen čerstvú ale aj sušené), ochutiť si ňou sladké dezerty či šaláty.

Citrónová vôňa medovky lekárskej

Mnohí si mýlia mätu a medovku. Rozoznať ich môžete jednoducho – vôňa medovky pripomína vôňu citrónu či citrónovej trávy. Obidve bylinky majú podobné využitie v kuchyni, okrem limonád či čajov sú vhodné sú aj do šalátov, omáčok, polievok alebo ako súčasť grilovaných jedál. Medovka napomáha správnemu sústredeniu sa a koncentrácií, pôsobí protivírusovo a antibakteriálne, upokojuje nervy, je vhodná aj pri nespavosti či proti depresiám.

Fialová kráska menom šalvia

Šalvia lekárska má nielen príjemný vzhľad (jej fialové kvety pohladia oko aj dušu), ale aj lákavú vôňu a jedinečnú chuť. Čo sa týka jej liečivých účinkov, pomáha pri ochoreniach ústnej dutiny a hrdla, problémoch s ďasnami či paradentóze, pôsobí antibakteriálne a dezinfekčne. Vďaka šalvií sa uľaví ženám, ktoré trpia rôznymi gynekologickými problémami (silná menštruácia, prejavy klimaktéria). Pozor si však treba dať na množstvo, v ktorom šalviu konzumujete – vyššie dávky môžu vyvolať nepríjemné kŕče. V kuchyni ju môžete využiť ako prenikavú koreninu na ochucovanie mäsa, nátierok, polievok či polievok.

Liečivý repík

Repík lekársky má naozaj široké spektrum využitia. Používa sa na otvorené rany, popáleniny či kožné ochorenia (v podobe obkladov), čaj či odvar je určený predovšetkým na liečbu ochorení pečene, žalúdka, dvanástnika či obličiek. Pomáha aj pri zápaloch ústnej dutiny a hemoroidoch. Pôsobí protizápalovo, dezinfekčne, vďaka nemu odstránite hnačky či žlčníkové ťažkosti.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár