Liečivé oleje

Kokosový olej

Pre ľudské zdravie má vďaka látkam, ktoré obsahuje, veľa pozitívnych účinkov. Jeho široké využitie v kuchyni ocenia najmä tí, ktorí sa snažia zdravšie stravovať a záleží im na kvalite konzumovaných jedál. Nachádzajú sa v ňom vitamíny (A, C, E), mastné kyseliny (kyselina laurová) a minerály (horčík, fosfor, vápnik). Môže sa používať ako súčasť surovej stravy – do šalátov alebo nepečených zákuskov, pri varení, vyprážaní a pečení ako náhrada iných tukov. K jeho zdravotným benefitom patrí napríklad posilňovanie obranyschopnosti, dodáva organizmu energiu, zlepšuje trávenie, ničí kvasinky a infekcie, pomáha pri hemoroidoch, znižuje cholesterol, pôsobí ako prírodné antibiotikum a mnoho ďalších. Okrem toho sa využíva aj v kozmetike – ako krém na telo alebo zložka mydla, pomáha problematickej pokožke pri výskyte ekzémov, ďalej ako súčasť starostlivosti o vlasy a nechty a je veľmi príjemným spestrením pri telových masážach.

Pestrecový olej

Olej z pestreca mariánskeho obsahuje vitamíny A, D, E, F, ďalej selén, zinok, meď, jód a kyselinu linolovú, palmitovú a stearovú. Obsahuje aj látku silymarín, ktorá regeneruje bunky pečene. Je vhodný ako prísada do surových zeleninových šalátov či súčasť štiav. Čo sa týka účinkov na zdravie, pomáha pri problémoch s pečeňou, črevami, žalúdočnými vredmi ako aj pri zápche a detoxikácií organizmu. Je účinný v boji s gynekologickými (pomáha napríklad aj pri endometrióze) a kožnými ochoreniami (lupienka, psoriáza), znižuje cholesterol, ochraňuje žily a cievy. Okrem oleja je veľmi prospešná aj pestrecová šťava.


Rybí olej

Obsahuje vitamíny A a D a omega-3 mastné kyseliny. Tie ochraňujú srdce (bojujú proti vzniku srdečnej arytmie či ischemickej choroby srdca) a cievy (udržujú ich priechodné a pružné), znižujú krvný tlak, posilňujú imunitu, olej pôsobí protizápalovo a preventívne pri ochoreniach hrubého čreva, pomáha tiež pri problémoch s pokožkou (psoriáza, ekzémy) a oslabuje menštruačné kŕče. Jeho užívanie sa odporúča aj v tehotenstve (samozrejme s mierou) – podporuje rast plodu a rozvoj imunity a nervovej sústavy.

Oreganový olej

Skladá sa z esenciálnych olejov, sterolov, flavonoidov, kysliny rozmarínovej a obsahuje vitamíny A, C, E ďalej zinok, mangán, železo, zinok, meď či horčík. Jeho dôležitou súčasťou je látka s názvom carvacol, ktorá bojuje proti baktériám. Považuje sa za silný antioxidant a prírodné antibiotikum, má antiseptické a dezinfekčné účinky. Je výborným pomocníkom v boji proti plesniam, mykózam, infekciám, vírusom, parazitom, pomáha pri tráviacich a žalúdočných problémoch, infekciách dýchacích ciest a zahlienených pľúcach, zápaloch stredného ucha, astme a mnohých ďalších problémoch.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár