Príčiny obezity

 

Príčin obezity je hneď niekoľko avšak za samotný vznik tohto ochorenia vzniká, ak človek prijíma viac kalórií ako ich denne spotrebúva. U niekoho sa z rozvoj obezity podieľajú aj určité vnútorné faktory ako nesprávna funkcia metabolizmu, dedičnosť u iných je to len nezdravý životný štýl, ktorý si vybrali.

Vysoký príjem a nízky výdaj energie

Najčastejší jav, aj keď si to mnohí ľudia nechcú priznať, na koľko ľahšie je sa vyhovoriť na určitý vnútorný faktor, či problém, ktorý sa na vznik obezity podieľa (samozrejme u niektorých ľudí je to naozaj pravda). Hlavným faktorom je nadmerné prijímanie vysoko kalorickej potravy a teda predovšetkým potravy s vyšším obsahom tuku, keďže tuky majú dva krát toľko energie ako sacharidy a bielkoviny. Avšak výrazným faktorom je aj vysoký príjem vysoko glykemických potravín, ktoré sú v určitých prípadoch sú pri vzniku viac kľúčové ako potraviny s vyšším obsahom tuku. V určitých prípadoch by vyšší príjem energie z potravy bol v poriadku, avšak len za predpokladu, ak človek má aj vysoký výdaj, čo však vo väčšine prípadov ani zďaleka nie je pravdou. Ak sa teda zosúladia oba faktora a teda nadmerný príjem potravy a nízky výdaj energie, máme slušne povedané, „nábeh na obezitu“.

Genetika

Genetická pre dispozícia je častým výskytom obezitu u potomkov, na koľko v prípade, ak sú obaja rodičia obézny je pravdepodobnosť, že bude dieťa taktiež trpieť nadváhou rovná približne 80% šance. Aj v tomto prípade sa však „zlému“ osudu dá vzoprieť a pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov, skombinovaných s pravidelným športovaním nemá obezita žiadnu šancu.

Hormonálne vplyvy

Tento jav nie je častý, len čosi viac ako 1% prípadov. V tomto prípade je to predovšetkým spôsobené zníženou funkciou štítnej žľazy, či zvýšenou hladinou určitej skupiny hormónov (nadobličkových).

Okrem toho sa za vznik obezity podpisujú aj niektoré lieky, ktoré zvyšujú chuť do jedla, čo výrazne zvyšuje šancu nabrať nejaké to kilo na váhe. Jedná sa o rôzne kortikosteroidy, antidepresíva, či lieky ovplyvňujúce činnosť hormónov v nadobličkách. Ďalej sa za vznik nadváhy môže podpísať aj znížená činnosť metabolizmu, či už vekom alebo genetickou pre dispozíciou. V tomto prípade je potrebné si výrazne dávať pozor na jedálniček, na koľko v tomto prípade naozaj platí, že človek s poruchou metabolizmu priberie z toho istého množstva a druhu jedla ako človek, ktorého činnosť metabolizmu je v poriadku.

Pridaj komentár