Rastlinné nápoje

 

Pre jednu skupinu ľudí sú tieto nápoje obľúbené, iní ich zatracujú a považujú ich za neprirodzené. Ak patríte k ľuďom, ktorí si nemôžu dopriať pohár mlieka či akékoľvek jedlo s prídavkom mlieka, existuje viacero alternatív pre jeho nahradenie. Či už ste sa rozhodli vylúčiť mlieko zo svojho jedálnička zo zdravotných dôvodov (intolerancia laktózy, tráviace či kožné problémy) alebo z vlastného presvedčenia, máte na trhu na výber množstvo iných produktov a nápojov, ktoré vám síce živočíšne mlieko nenahradia úplne, ale aspoň čiastočne si funkciu splnia. Keďže majú rastlinný základ, vstrebávanie látok v organizme prebieha jednoduchšie. Okrem priamej konzumácie ich môžete použiť aj ako súčasť rôznych varených pokrmov či pečených aj nepečených cukroviniek.

V čom sú lepšie a v čom horšie

Medzi živočíšnymi a rastlinnými mliekami existuje viacero rozdielov. Rastlinné majú menšiu výživovú hodnotu, chýbajú v nich určité druhy aminokyselín nachádzajúce sa v živočíšnom mlieku, ktoré zabezpečujú správny vývoj. Majú aj nižší obsah fosforu, vápnika a zinku. Na rozdiel od živočíšneho mlieka sú však ľahšie stráviteľné. Keďže neobsahujú mliečnu bielkovinu ani laktózu, sú vhodné pre alergikov na klasické mlieko. Vďaka absencií cholesterolu a zložitých tukov sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami či vysokým tlakom.

Pestrá ponuka

Ponuka rastlinných nápojov je naozaj veľmi široká. Kedysi boli na trhu len sójové mlieka, ktoré však niektorým spotrebiteľom nevyhovovali kvôli svojej chuti a iní trpeli alergickými reakciami na sójové zložky. Dnes sa najmä na pultoch „zdravých“ obchodov objavujú druhy ako ovsený, pšenový, ryžový, kokosový, špaldový nápoj či nápoj z quinoy. Ak sa neviete rozhodnúť podľa základnej suroviny, pomôcť pri výbere vám môžu príchute. Najčastejšie sú dostupné: kokos, vanilka, mandľa, čokoláda, lieskový orech, ananás a mnohé ďalšie. V ponuke môžete nájsť aj nápoje obohatené o kalcium či prirodzene bezlepkové. Väčšina nápojov neobsahuje pridaný cukor, arómy, farbivá či konzervačné látky, ale ak sa chcete vyhnúť zbytočne pridaným nepotrebným prísadám, vždy si poriadne prečítajte etiketu so zložením. Ak neveríte výrobkom z obchodov, môžete si rastlinné mlieko pripraviť aj doma vďaka výrobníku rastlinného mlieka.  Jednoducho do výrobníka vložíte všetky potrebné ingrediencie a do pol hodiny máte nápoj hotový. Rastlinné nápoje nemusíte len piť, zaliať si nimi môžete raňajkové cereálie, používajú sa aj pri zhotovení pudingov, rôznych kaší, zmrzlín a koktailov, existuje množstvo receptov na cukrovinky a dezerty, pri ktorých je hlavnou ingredienciou práve rastlinné mlieko.

 

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár