Zázračný kokos

Strúhaný kokos zrejme pozná každý z nás. Je vynikajúcou surovinou pre pečenie koláčov či zákuskov, obľubu si získal aj v nepečených či RAW cukrovinkách. V poslednej dobe zaznamenávajú zvýšený záujem aj ďalšie produkty získané z kokosového orecha – kokosový olej, kokosová voda, mlieko či kokosová múka. Vedeli ste o tom, že samotný kokos nie je len univerzálnou surovinou v kuchyni? Kokosové vlákna sa používajú pri výrobe matracov, výťažky z kokosu nájdete v zložení kozmetiky, z kokosového dreva sa vyrába nábytok. Konzumáciou kokosu a potravinových produktov, ktoré ho obsahujú, prinášate svojmu telu množstvo zdraviu prospešných látok. Aké sú hlavné benefity konzumácie kokosu?

Kokos je zásobárňou mnohých cenných látok. Obsahuje bielkoviny, vlákninu, vitamíny (B, C, E), železo, fosfor, draslík, kremík, sodík, vápnik, meď, mangán, sacharidy či horčík. Okrem toho nájdete v kokose aj proteíny, nasýtené tuky, omega-6 mastné kyseliny, kyselinu listovú a mnoho ďalších látok. Vďaka kokosu sa zbavíte tráviacich problémov (podpora trávenia a zlepšenie vyprázdňovania), pomáha pri ochoreniach pečene a žlčníka, pri obličkových kameňoch a problémoch s prostatou, chudokrvnosti, ochráni vás pred vírusmi, kvasinkami, plesňami či baktériami. Jeho konzumácia je účinnou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny prostaty alebo prsníka a zápalu kĺbov. Okrem toho znižuje krvný tlak, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, odstraňuje vysoký cholesterol a zlepšuje obranyschopnosť organizmus. Kokos je vhodnou potravinou aj pri redukcií hmotnosti, keďže pomáha telu rýchlejšie spaľovať tuky, urýchľuje trávenie, celkový metabolizmus, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol a obsahuje minimum kalórií. Telu okrem toho dodá potrebnú energiu a všetky vyššie vymenované živiny.

Prirodzene bezlepková

Lepku sa vyhýba množstvo ľudí, nielen tí, ktorí trpia alergiou či intoleranciou naň. Múka z kokosu je prirodzene bezlepková, preto je vhodná aj pre celiatikov. Pre ostatných konzumentov má množstvo ďalších výhod. Je ľahšie stráviteľná pre ľudský organizmus ako klasická múka, obsahuje veľa vlákniny, má málo kalórií, zasýtiť či utíšiť hlad dokáže aj jej menšie množstvo a vhodná je tiež pri chudnutí. Použiť ju môžete nielen pri pečení, ale na zahustenie polievok či omáčok.

Kokosová voda

Predaj kokosovej vody v klasických obchodoch je zatiaľ skôr raritou, no obchody so zdravou výživou ponúkajú hneď niekoľko druhov a výrobcov, z ktorých si spotrebitelia môžu vybrať tú pre nich najvhodnejšiu. Ide o lahodný nápoj, ktorý obsahuje veľké množstvo draslíka, sodíka, vápnika či horčíka. Je vhodný tak pre klasických konzumentov ako aj pre tých, ktorí sa venujú športu prípadne inej fyzickej námahe.

 

 

 

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár